HastingsCollegeBroncos logo web

Athletic Hall of Fame

The Hastings College Athletic Hall of Fame, established in 1989, honors and preserves the memory of those athletes, teams, coaches and others who have contributed meritorious service to Hastings College athletics.

A selection committee of administrators and College community members selects inductees annually, based on nominations. Inductees are recognized during the Athletic Hall of Fame banquet, with Alumni Coach of the Year Award winners also honored at the ceremony.

Have someone in mind you’d like to nominate for these awards? Let us know.

Hall of Fame and Alumni Coach of the Year recipients are listed below.

To view photos from the 2021 Athletic Hall of Fame banquet, click here

Hall of Fame Inductees

2021
Shawn Bennett ’99
Ryan Karr ’02
Jody Schakat
Rod Schultz ’76
Kendra Schwein ’13
Rob Spykstra ’87
Bob Squires ’76
Bob Yoswa ’88
1970 Football Team

2019
Walter “Bo” Bienkowski ’03
Celeste (Bauer) Hawley ’07
Dan Kratzer
Mark Lamb ’89
Dick Peterson ’66
Bob Smith ’51
Chad Spady ’96
Ronnie Taylor ’12
Mike Trader ’74
1995 Men’s Basketball Team

2018
Lindsay Ducey ‘10
Jeff Edwards ‘81
Dave Fletcher ‘85
Amy Gordon ‘96
Kert McKeone ‘77
Alison (Nichols) Poehlein ‘91
Travis Soucie ‘01
Doug Sweeney ‘79
Archie Vap ’45
Doug Weber ‘74
Jim Weber ’78
1977 Men’s Basketball Team
1995 Women’s Softball Team

2017
Tawna (Trail) Bennett ’07
Tim Brotzki ’92
Brandon Diamond ’07
Chris Kranjc ’00 MAT
Eric Moody ’05
Derek Prinz ’12
Annette (Ekberg) Sullivan ’05
Paul Thomas ’75
Scott VanCura ’08
1966 Men’s Golf Team
2010 Men’s Soccer Team

2016
Lawrence Van Boening ’58 – Athlete
Gerald Fisher ’66 – Athlete
John Dvorak ’70 – Athlete
Ronald Devish ‘63 – Athlete
Christopher Kersting ’66 – Athlete
Kelly (Opbroek) Breslin ’88 – Athlete
1987 Men’s Golf Team
1965 Men’s Tennis Team
1991 Men’s 1600 Meter Relay

2015
05/06 Bronco Women’s Basketball team
Stacy (Svoboda) Ladwig ’07 – Athlete
Lynnze Martinsen ‘06 – Athlete
Katie (Dent) Mundorf ’06/MAT ’08 – Athlete
Zachary Osgood ‘03/MAT ’08 – Coach

2014
Staci (Lang) Bornschlegl ’98, Volleyball
Shannon (McQuillan) Cooper ’99, Volleyball
Kris (Winbinger) Rivera ’96, Cross Country and Track & Field
Jeff Novotny ’95, Cross Country and Track & Field
Ed Lorentzen ’65 – Athlete
1992 Men’s Cross Country Team
1993 Men’s Cross Country Team
1963-64 Men’s Basketball Team

2013
Chad Drehle ’96 – Athlete
Craig Frahm ’88 – Athlete
Lyle Fleharty, Meritorious Service

2012
Brent Brummer ’04 – Athlete
2003 Men’s Soccer Team
Dr. Phillip Dudley – Meritorious Service
Robert “Bobby” Gottsch* – Meritorious Service
Ken Morrison* – Meritorious Service

2011
Elizabeth (Herbek) Borisow ’03 – Athlete
Tony Hobson ’81 – Athlete and Coach
Carrie Hofstetter ’04 – Athlete and Coach
Mary (Stuehm) Johnson ’02 – Athlete
2001/02 Women’s Basketball Team
2002/03 Women’s Basketball Team

2010
Shannon Mihaltan Brown ’02 – Athlete
Rodney Hartman ’00 – Athlete
Dwayne Strasheim – Meritorious Service
D. Lloyd Wilson* – Meritorious Service

2009
Wendell Maupin – Coach
Ronald Ritchey ’52 – Athlete
Sharen Fidge Jalbert ’01 – Athlete

2008
Marc Boerigter ’00 – Athlete
Joshua Miller ’01 – Athlete
1998 Football Team
1999 Football Team
Robert Boerigter – Meritorious Service

2007
Dale Behrens – Coach
Elizabeth Behrens* – Meritorious Service
Matthew Jurgena ’98 – Athlete

2006
1996 Men’s Tennis Team
Rebecca (Wilson) Cunningham ’95 – Athlete
Matthew Helm ’97 – Athlete

2005
Brian Kobs ’96 – Athlete
Eric Rasgorshek ’95 – Athlete
Kimberly (Obermier) Sallach ’96 – Athlete

2004
Adrienne (Rasmussen) Collins ’96 – Athlete
Harold Decker ’51* – Athlete
Omar Whitfield ’91 – Athlete

2003
Gregg Berens ’81 – Athlete
Jerry Drake ’94 – Athlete
Ian Roberts – Coach
Derick Splitt ’95 – Athlete
Richard Van Dyke ’42* – Athlete

2002
Herbert Anderson ’24* – Athlete
Amy (Ochsner) Baumert ’94 – Athlete
Jaci (Johansen) Nichols ’94 – Athlete
Nancy (Farmer) Taubenheim ’94 – Athlete

2001
1992/93 Women’s Basketball Team
Ken Rhodus – Coach

2000
Joe Eyre ’35* – Athlete
Gary Freeman ’93 – Athlete
Scott Koch ’71 – Athlete
Chris Pohle ’94 – Athlete
Gordon Whitten ’93 – Athlete

1999
Bruce Edwards ’55* – Athlete
Steve Fruchtl ’81 – Athlete
Duane Johnson ’57 – Meritorious Service
Monica Kosenski ’90* – Athlete
Dale Ocker ’79* – Athlete
Cley Richendifer ’41* – Athlete
Susan Schalock – Coach

1998
1978/79 Women’s Basketball Team
Dave Brock – Meritorious Service
Deb (O’Hara) Deterding ’81 – Athlete
Bob Smith ’91 – Athlete

1997
1987/88 Men’s Basketball Team
1989 Volleyball Team
Karla (Slingsby) Benson ’91 – Athlete
Scott DeBoer ’89 – Athlete
Ronnett (McKinney) Kitten ’90 – Athlete

1996
Bennett Congrove ’69 – Athlete
Becky (Chramosta) Ehrhorn ’89 – Athlete
Brian “Dusty” Kohl ’72 – Athlete/Meritorious Service
Kimberly (Cook) Nelson ’88 – Athlete
Michael Schmitz ’85 – Athlete
L.E. “Whitey” Sieckmann ’50* – Athlete
Dennis Sullivan ’85 – Athlete

1995
Ellen (Johnson) Dieken ’87 – Athlete
Sam Sample ’63 – Athlete
Tim Shanahan ’81 – Athlete
Webster Van Valkenburgh ’78 – Athlete

1994
Clint Hedges ’86 – Athlete
Edgar “Eggy” Lassen ’51* – Athlete
Orville Ritchey ’20* – Athlete
E. Lee Todd ’36* – Athlete

1993
Roy Bassett ’32* – Athlete
Tom Emel ’50* – Athlete
Peg (Kulwicki) Marsh ’86 – Athlete
Mark Hiatt ’82 – Athlete
Eldon Kieborz ’62 – Athlete

1992
Gary Anderson ’65 – Meritorious Service
Ron Barry ’62 – Athlete
Jeff Hayes ’84 – Athlete

1991
1923 Football Team
1964/65 Men’s Basketball Team
1973/74 Men’s Basketball Team
Jim Brittain* – Meritorious Service
Bennie Crawford ’65* – Athlete
August Holste* – Coach
Don McIllece ’49* – Athlete
Kathy Mettenbrink ’81 – Athlete
Jim Petersen ’62 – Athlete
Jim White ’72 – Athlete
John Yost* – Meritorious Service

1990
1929 Track Relay Team – Team
Harold “Hilly” Beck ’56 – Athlete
Paul Bergman ’78 – Athlete
Glenn Mays ’69 – Athlete
Dave McLaughlin ’41* – Athlete
Jack Osborne ’63* – Athlete
Frederick “Skip” Udlock* – Meritorious Service
George Watson, Jr. ’71* – Athlete
Howard “Dutch” Welch ’28* – Athlete
T.C. “Brig” ’23 and Ruby Young* – Coaches

1989
1954 Football Team
Bill Becher ’54* – Athlete
Lynn Farrell – Coach
Thurlo McCrady ’29* – Athlete/Coach
Tom McLaughlin ’34* – Coach
Tom Osborne ’59 – Athlete
Frank Prince ’16* – Athlete
Patty (Gleason) Sitorius ’81 – Athlete
Art Stevenson ’38* – Athlete
Chuck Stickels ’56* – Athlete

*Denotes deceased

Outstanding Alumni Coach Honorees

2021 – Tim Ebers ’00
2019 – Kristi (Kort) Allen ’92 and the Mark Mathews ’87*
2018 – Brian Blevins ’07/MAT ’10 and Kelsea (Jones) Blevins ’08/MAT ’10
2017 – Casey Fangmeyer ’96
2016 – Tim Rezac ’91
2015 – Zachary Osgood ‘03/MAT ’08
2014 – Brent Breckner ’03
2013 – Todd Raridon ’80
2012 – Mark Chavez ’94
2011 – Tony Hobson ’81
2010 – Scott Rezac ’90
2009 – Randy Ahrens ’88
2008 – Bradley McCaslin ’94
2007 – M. Terry Petersen ’68
2006 – Kathy Mettenbrink ’81
2005 – Bill A. Gavers ’88
2004 – Fred Petito ’74

*Denotes deceased