Hastings College honors 130th graduating class

Hastings College held its 130th Commencement on Saturday, May 14, 2016. During the annual ceremony, the college awarded degrees to 177 undergraduates and 12 Master of Arts in Teaching graduates.

The Honorable Pete Ricketts, governor of Nebraska, provided the Commencement Address.

There are videos available from Commencement (here) and the college’s Baccalaureate service (here).
Photos of Baccalaureate are here and Commencement photos are here.

Degree recipients are included below.

“HD” designates those students who graduated with high distinction in their major(s), while “D” indicates the students who graduate with distinction in their coursework. High distinction is awarded to graduates who have earned 3.85 to 4.0 grade point average, while distinction is awarded to those who have earned at least a 3.7 grade point average in their major(s).

Note: The order of the list is Bachelor of Arts – United States, Bachelor of Arts – International, Bachelor of Music, Master of Arts in Teaching.

Bachelor of Arts – United States

(By state then city.)

ARIZONA

Mesa
Kevin Gyle Nelson — Marketing
Nolan Eric Whittlesey — Recreation and Sport Management

Pinetop
Nickolas Christopher Williams — Biology

CALIFORNIA

Danville
Sara Lauren Fishman — Journalism

Riverside
Katelyn Jane Mogilefsky — Psychology and Health Systems

Tracy
Tyson Antonio Palacios — Exercise Science

Vallejo
Dana Nicole Manibusan — Exercise Science

COLORADO

Aurora
Bo Brett Bruning — Construction Management
Cody James Ivey — Exercise Science
Lindsey Jae Wickman — Physics
Patrick Albert Williamson — Exercise Science

Bethoud
Shane Michael Hart — Physical Education

Black Hawk
Angelina Del Carmen Gerhardus — Sociology

Brighton
Landon Alan Arnold — Sociology
Andrew Reynold Perkins — Marketing and Business Administration

Broomfield
Rachel Elisabeth Garn — Web Communication Design

Centennial
Mitchell Richard Marquardt — Mathematics

Colorado Springs
Alyeshia Jeané Davis — Accounting
McKenzie Jane Wedel — HD – Broadcasting and D – Journalism

Denver
Alexander Glenn Gildon — Recreation and Sport Management

Elizabeth
Micah John Lockerby — Recreation and Sport Management

Fort Morgan
Justin Matthew Pflug — HD – Physics

Granby
Kathleen Toireasa Mulligan — Health Systems

Greeley
Ian Tyler Tuttle — HD – Physics

Greenwood Village
Victor Nino Brashears — Business Administration and Economics

Highlands Ranch
Ryan Packard Anderson — HD – Physical Education
Sandra Marina Faith Frazier — Accounting
Gregory Ronald Mol — D – Accounting

Hotchkiss
Dylan Radley Hill — Recreation and Sport Management

Littleton
Garrett Michael Catron — Communication Studies
Nicole Marie Delphia — HD – Mathematics and HD – Political Science
Nicholas Alexander McGee — HD – Psychology

Loveland
Anna Mae Gerhard — Health Systems and D – Psychology

Mead
Alexander Phillip Goerner — Theatre Arts

Sterling
Brooke Ashley Appelhans — Chemistry
Emma Irene Parrish — HD – English and HD – History

Thornton
Tyler Lee Donovan — HD – Theatre Arts; Advertising and Public Relations
Gerade Paul Hepp — Biology
Sean Edward Robnett — Psychology

Westminster
Nathan V. Beatty — Psychology

Windsor
Nicole Leigh Sherrill — HD – Journalism and Recreation and Sport Management

Wray
Jessica Reanne Schneider — Chemistry

FLORIDA

Tampa
Carolina Cristina Hall — D – Studio Art

IOWA

Hinton
Allen Joseph Hamil — HD -Broadcasting

ILLINOIS

Elgin
Christopher Eric Gousios — HD – Economics, HD – Computer Science and Mathematics

Washington
Bradley Lawrence Davis — Elementary Education and Special Education

KANSAS

Beloit
Agnes Kaylin Schurman — Psychologh

Gardner
Jerrad Dalton McDermott — Physics

Wichita
Kireina Laura Christensen — Mathematics Education and HD – Special Education

KENTUCKY

Louisville
Delquan Thomas — Recreation and Sport Management

NEBRASKA

Ainsworth
Dustana Lynn Nelson — Exercise Science

Alda
Krystalynn Tamarra Dion Fitzgerald — Health Systems

Alma
Lauren Elizabeth Christensen — Elementary Education

Arapahoe
Wyatt James Kipp — Biology

Arlington
Alexandra Emily Leaver — Health Systems

Arthur
Logan Tyrell Macomber — AgriBusiness

Bartlett
Hilary Ann Kasperbauer — Health Systems

Beatrice
Danielle Reneé Thyfault — Psychology and Religion

Beaver City
Logan Dean Ellis — HD – Religion

Bellevue
Michael Joseph Whalen — Music

Blair
Colin Michael Sand — Chemistry

Blue Hill
Tyler Eugene Auten — AgriBusiness
Torey Luann Kranau — Chemistry

Brock
Austin Van Penfield — Broadcasting and Journalism
Tyler James Penfield — Computer Science and Mathematics

Broken Bow
Cody Alan Dierking — HD – Business Administration

Chapman
Ashley Marie Houdek — Biology

Clay Center
Brianna Elizabeth Walker — Health Systems

Columbus
Heather Marie Sabata — Recreation and Sport Management
Christina Alyse Woodside — HD – Sociology

Cozad
Stephanie Ann Finnegan — D – Elementary Education and D – Special Education
Aaron Lee Pierce — HD – English Education

Danbury
Autumn Rose Rae — Music
Holly Ann Wolfe — D – Web Communication Design

Deshler
Charlie Robert Buckles — Business Administration

Doniphan
Chance Joseph Cosgriff — D – Biology
Corbin Henk — Mathematics Education
Alexander Miles Hollister — HD – English Education
Kenzie Lin Kloke — Business Administration and Human Resource Management
Austin Howard Remm — HD – Broadcasting
Kristin Marie Remm — Sociology

Farwell
Jayden Angeline Kauk — Biology

Filley
Jordan John Wallman — Social Studies Education

Genoa
Chelesa Rose Sonderup — HD – Elementary Education and Special Education

Gering
Samantha Nicole Phillips — Psychology and Human Resource Management

Glenvil
Kyle A. Stromer — Psychology

Grand Island
Justin Joseph Arends — HD – Communication Studies
Kenzie Rae Cartwright — Elementary Education and Special Education
Alec Koun Chanthapatheth — Recreation and Sport Management
Phillip Randle Clay — Music
Nathaniel Emerson Kosmicki — D – History
Kyle Steven Placke — HD – AgriBusiness
Becca Mae Preisendorf — Political Science
Christina Marie Zarek — HD – Biochemistry and HD – Molecular Biology

Gretna
Angie Lee Kauffman — Psychology
Timothy Ward Stoltenberg — Mathematics

Guide Rock
Tonette Pearl Gonzales-Hunter — HD – International Studies

Hastings
Dale Branden Arrants — Marketing/Business Administration
Angela Kay Call — HD – Elementary Education
David Kotaro Dobesh — Physics
Marco Antonio Fielder — Physics
Jordan Lee Fisher — Accounting
Trenton Lee Halbmaier — Business Administration
Sara Ann Hermann — Elementary Education
Abigail LeeAnn Jackson — Health Systems
Theresa Julian — HD – Elementary Education
Kelley Rae Junker — Elementary Education
Joseph Robert Kindig — Business Administration and Communication Studies
Elizabeth Morgan Kissinger — HD – Elementary Education and Special Education
Matthew Michael Kissinger — Exercise Science
Ty James LeBar — HD – Recreation and Sport Management and D – Business Administration
Jessica Katherine Martinez Burgos — Psychology
Ashley Marie Maudlin — Sociology
Brady Joseph Menke — Physics
Luis Alberto Pedroza — Marketing and Business Administration
BreAnna Danielle Pendergast — Marketing
Jessey Mariah Petersen — D -Biology
Kelli Anne Poplau — HD – Biology
Samantha Renae Uden — Elementary Education and Special Education
Jessi Vasquez — Biology
Maggie Noel Vaughan — HD – Marketing
Becca Marie Clara Whitcomb-Littleton — Health Systems

Hebron
Lane Steven Baker — D – Sociology

Holdrege
Chelsey Ann Morten — HD – Elementary Education and HD – Special Education

Juniata
Madison Nicole Konen — Accounting

Kenesaw
Justin Lawrence Burr — HD – Biology

Kimball
Kendall Scott Ferguson — Business Administration

Lexington
Katherine Andrea Arias — HD – Studio Art

Lincoln
Paige Marie Bouc — Chemistry
Bianca Terez Fischer — Biology
Alex J. Guyer — HD – Recreation and Sport Management and HD – Marketing
Taylor James Samek — D – Sociology

Loup City
Megan Elizabeth Peterson — HD – Accounting

McCook
Austen Marshell Sis — Construction Management

Minden
Carson Reese Blum — Accounting
Derek Brian Kissinger — Accounting

Morrill
Gabriel John Ingram — HD – Exercise Science

Nora
Haley Beth Gebers — AgriBusiness

O’Neill
Alexandria Diane Hedlund — HD – Web Communication Design

Omaha
Braxton John Arndt — Sociology
Laura Bonnie Arnold — HD – Psychology
Andrea Marie Bierman — HD – Biology
Jessica A. Drelicharz — Psychology
Jennifer Elliott — Elementary Education
Taylor Elizabeth Erlenbusch — HD – Biology and HD – Spanish
Morgan Elizabeth Fisher — D – Elementary Education and D – Special Education
Kathryn Anna Laing — Studio Art
Kayla Elaine Nelson — Marketing
Colin John Searl — Wildlife Biology
Jack Robert Sortino — D – Mathematics Education

Papillion
Miranda R. Muhs — Physics
Molly Mae Sutter — HD – Mathematics Education

Phillips
Jessica Lynn Vorhees — HD – Psychology

Seward
Logan Richard Henning — Biology

Shickley
Anna Kristine Lichti — HD – Advertising and HD – Public Relations

Sutherland
Timothy Jason Rickett — Studio Art

Sutton
Megan Beth Korb — HD – Elementary Education and HD – Special Education
Jamie Rae Van Kirk — Biology

Trumbull
Ethan Dale Kreutz — HD – AgriBusiness

Utica
John Michael DeWaard — HD – Biology

Wellfleet
Hailee Ann Moore — D – AgriBusiness

West Point
Jamie Corrine Oligmueller — HD – Exercise Science

Wolbach
Kelsey Lynn Knudsen — Elementary Education

Wood River
Brianna Marie Turek — Web Communication Design

NEVADA

Las Vegas
John Michael Znerold — Sociology

NEW YORK

Brooklyn
Adrian Jimeel Lewis — Computer Science

OKLAHOMA

Midwest City
Steven Peter Dunham — Recreation and Sport Management

OREGON

Milwaukie
Anna Elizabeth Stewart — D – Mathematics Education

SOUTH DAKOTA

Rapid City
Kelsey Marie Kuipers — HD – Biology
Mollie Katherine Strain — HD – Psychology

TEXAS

Round Rock
James Austin Curlee — Physical Education

WYOMING

Casper
Leland Nathan Dexter — D – Economics

Bachelor of Arts – International

GERMANY

Appenweier
Leon Brudy — Political Science and Economics

Weiden
Felix Stefan Proessl — HD – Exercise Science and HD – Economics

Bachelor of Music

NEBRASKA

Murdock
Luke James Ervin — HD – Music Education and HD – Studio Art
Mr. Ervin is also receiving a Bachelor of Arts degree.

Wood River
Tyler Robert Koepp — Vocal Music Education and Voice Performance

Bellevue
Miranda Celia Sabater-Wilbur — Music Education

Master of Arts in Teaching – United States

ALASKA

Fairbanks
Zoe Elizabeth Kurth — Emphasis in Physical Education

CALIFORNIA

Oceanside
Caitlin Emilee Shaw — Emphasis in Physical Education

NEBRASKA

Cambridge
Frankie Anne Petersen — Emphasis in Elementary Education

Elba
Brett Charles Wells — Emphasis in Physical Education

Grand Island
Leah Kay Borer — Emphasis in Biology Education and Theatre Education

Hastings
Kristen Elizabeth Busboom — Emphasis in Art Education
Andrew R. Ceperley, Jr. — Emphasis in Art Education
Bethany Nicole Reed — Emphasis in Special Education
Danielle Leigh Schwinn — Emphasis in English Education and Art Education

MISSOURI

Higginsville
Chance Ryan Alberswerth — Emphasis in Physical Education

OKLAHOMA

Vinita
Kelby Dawn Fritz — Emphasis in Physical Education

Master of Arts in Teaching – International

Venezuela

Anaco, Anzoategui
Karla Francis Lara — Emphasis in Vocal Music Education, English as a Second Language

Hastings College is a private, four-year institution located in Hastings, Nebraska, that focuses on student academic and extracurricular achievement. With 64 majors and 15 pre-professional programs, Hastings College has been named among “Great Schools, Great Prices” by U.S. News & World Report, a “Best in the Midwest” by The Princeton Review and a “Best Bang for the Buck” school by Washington Monthly. For more, go to hastings.edu.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email