Skip to main content

Hastings College sends forth its 128th graduating class

On Saturday, May 17, 2014, at 10 a.m. in Lynn Farrell Arena, 230 undergraduates and nine Master of Arts in Teaching students graduated from Hastings College.  

The degree recipients are listed below. “HD” designates those students who graduated with high distinction in their major(s) while “D” indicates the students who graduate with distinction in their coursework.

Bachelor of Arts – United States

Nebraska

Ainsworth
Caleb Shane Hoyt...................................................... Psychology

Alliance
Beau Robert Neville................................................. Studio Art-D

Alma
Andrea Lee Ehrke.......................... Elementary Education/Special Education

Amherst
Carly Marie Trampe....................................................... Biology

Aurora
Tyler Scott Richters........................................ Elementary Education

Axtell

Derek Jordan Koch..................................... Biology/Exercise Science-D

Ayr
Alyssa Lynn Beman.......................................... Biology-HD, Cum Laude

Bartlett
Kaitlin Ann Thunker.................................. Biology-HD, Magna Cum Laude

Beaver City
Kyle Edward Chesterman................................... Communication Studies-D

Benkelman
Amanda Joan Downey.................................................... Biology-HD

Blair
Kyle Andrew Gallup............................................ Philosophy/English
Ryan Scott Garder...................... Mathematics Education-HD, Summa Cum Laude
Dru Michael Kobs......................................................... Biology
Nicholas Robert Newman Sims................................... Physical Education
MacKenzie Nicole Welchert......................................... Health Systems

Blue Hill
Caleb Bryan Groves.................................................. Studio Art-D
Courtney Jo Hubl...................... Elementary Education-D/Special Education-D

Bridgeport
Emily Elise Wright......... Biochemistry-HD/Molecular Biology-HD, Magna Cum Laude

Broken Bow
Kinsi Letizia Coleman............... Social Science Education-HD, Summa Cum Laude

Callaway
Shawndra Lynne Pitkin.................................... Elementary Education-HD

Cambridge
Frankie Anne Petersen........................................ Biology Education-D

Campbell
Reid Gregory Choquette........................... Recreation and Sport Management

Chambers
Jacqueline Marie Lemmer........................................ English/History-D

Chappell
Levi M. Kalb........................................................ Marketing-HD

Clarks
Tanner William Kuhn............................ Recreation and Sport Management-D

Clay Center
Jordin Hubert Franklin...................... Human Resource Management/Psychology
Stephanie Paige Hoyt...................... Elementary Education/Special Education

Columbus
Braulio Antonio Castillo............................... Human Resource Management

Curtis
Jasmine Khamouna.......................... Health Systems/Psychology/Sociology-HD

Davenport
Melinda Kay Holeman....................... Elementary Education/Special Education

Doniphan
Whitney Renae Schuldt................................................. Psychology

Eagle
Nathaniel Matthew Hohman............................................ AgriBusiness
Staci Marie Ronhovde.......................... Elementary Education-HD, Cum Laude

Elba
Brett Charles Wells.................................................... Sociology

Elkhorn
Paul James Blazek...................................................... Marketing
Jennifer Ann Lerner..................... Elementary Education-HD, Summa Cum Laude

Elm Creek
Hillary Kay Knake....................................... Studio Art/Art Education

Fairbury
Katie Kristine Blackwell................... Health Technology-HD, Magna Cum Laude

Fordyce
Jake Charles Stevens..................................... Construction Management

Franklin
Rachel Reneé Walton....................... Elementary Education/Special Education

Fremont
Jordon Lowell Bottorff.......................................... Criminal Justice

Garland
Kelsey Elise Hoehler................................... Health Systems/Psychology

Gering
Melissa Marie Hessler.............. Biochemistry/Molecular Biology/Health Systems

Gibbon
Elizabeth Marjorie Case.............................. English-HD, Magna Cum Laude
Emily Lorraine Case................................................... English-HD
Amy Lou Kaestner.......................... Elementary Education/Special Education

Giltner
Chelsie Nicole White.......................................... Biology/Psychology

Grand Island
Amber Louise Alvidrez.............................. Human Services Administration
Adam Patrick Brown.............................................. Criminal Justice
Caitlin Lee Dumas............................ Web Communication Design/Journalism
Austin James Fruchtl............ Basic Business Education/Business Administration
Kyla Del Havranek......................... Elementary Education/Special Education
Rebecca Mae Holloway............................................. Theatre Arts-HD
MaKayla Nichole Kort.................................................. Psychology
Cameron Charles Mettenbrink.......................................... Marketing-D
Emily Marie Meyer................................. Psychology-HD, Summa Cum Laude
Rachael Lei Mitchell........................................ Elementary Education
Janelle Lynn Quaife.................................... Psychology/Health Systems
Shayna Marie Schacher......................... Business Administration/Psychology

Haigler
Alicia Lucille Crouse................................. Business Administration-HD

Hastings
Zane Robert Anstine............................................. Criminal Justice
Lynzee Nicole Arrants..................................... Elementary Education-D
Creighton James Brei............................................ Exercise Science
Andrew Robert Butler........................................... English Education
Carrie Ann Coats........................................... Mathematics Education
Richard Allen Coats...................................... Business Administration
Emily Mayhew Funkey.............................................. Theatre Arts-HD
Audrey Ann Gaspers............................................. English Education
Jacob David Hamburger........................................ English Education-D
Gabriel August Haynes....... Business Administration-Golf Course Operations Focus
Ross Conner Hoglund............................................ English Education
David Earl Illingworth... Business Administration/Recreation and Sport Management
Jordan Patrick Jacupke..................................... Communication Studies
Kaitlyn Renee Karr........................ Social Science Education-HD, Cum Laude
Lucas Jesse Kliewer......................................... History Education-HD
Benjamin John Konen...................................... Business Administration
Patrick John Kopke.................................................... Accounting
Jamie Lynn Lyons.......................................... Elementary Education-D
Travis John Morrow..................................................... Chemistry
Mikaela Marie Newlun.............................. Biochemistry/Molecular Biology
Mark Allen Nollette...................................................... Biology
Max Nyce.......................................... Biochemistry/Molecular Biology
Alayna Shanae O’Connell..................................... Spanish Education-HD
Alexis Ellen Parde........................ Elementary Education/Special Education
Benjamin Kneale Reimer............................... Biology-HD, Summa Cum Laude
Brenda Leigh Savage......................................... Elementary Education
Brenen James Shea........................................ Business Administration
Ana Karen Vasquez............................................. English/Psychology
Erika Dawn Williams....................................... Elementary Education-D
Sarah Marie Zach.......................................... Elementary Education-D

Hayes Center
Michael Keifer Messersmith............................... Business Administration

Holdrege
Jared Travis Buskirk.......................... English-HD/Communication Studies-D

Indianola
James Paul Banzhaf...................................... Social Science Education

Juniata
Alyssa Rose Karr-Bliven................................. Studio Art-HD, Cum Laude
Bailey Marie Mangers...................................... Elementary Education-D
Johanna Mae Schmidt.................................... Accounting/AgriBusiness-D

Kearney
Dane Thomas Bacon............................................. Physical Education

LaVista
Andrew Joseph Sell..................................................... Marketing

Lawrence
Benjamin James Weldon............................................... AgriBusiness

Lexington
Jessica Nichele Bliven........................ Elementary Education-HD, Cum Laude

Lincoln
Alexandria Ann Bechtle................................................ Psychology
Lauren Ashley Hawkins.............................................. Psychology-HD
Hunter Sheldon Hendricks.............................................. Psychology
Valerie Jean Johnson................................................... Economics
Kaitlin Mackenzie Jones.................... Psychology-HD/Sociology-HD, Cum Laude
Edison Conner McDonald................................ Political Science/Religion
Cameron James Penner....................... Broadcasting/Web Communication Design
Austin Bradley Siedel......................................... Exercise Science-D

Loup City
Megan Marie Obermiller............................................. Accounting-HD

Murdock
Seton Robert Bachle...................................................... Biology

Norfolk
Torey Cortez Warren............................................. Criminal Justice

North Platte
Matthew Joseph Miller.... Business Administration/Recreation and Sport Management
Ashley Dawn Ogborn.............................................. Exercise Science

Ogallala
Chelsey Marie Commins........................... Advertising-D/Public Relations-D
Trenton Thomas Neill..................................................... Biology

Omaha
Emily Marie Adams................................. Accounting-HD, Summa Cum Laude
Jacob Dagan Claeys.............................................. Exercise Science
Jacob William Essi................................ Biochemistry/Molecular Biology
Brett Alan Friesen.............................................. History/Religion
Kaitlin Rae Grode.................................................. Publishing-HD
Grant Joseph Hewitt............................................. Criminal Justice
Mark William Hewitt..................................... Social Science Education
Kaitlin Blandina Johnson.......................... Biochemistry/Molecular Biology
Madeleine Michalek...................... Marketing-HD/Spanish-HD, Summa Cum Laude
Coltin Michael Mueller.......................................... Criminal Justice
Kathryn Jo Patten........................................... Elementary Education
Ethan Josef Allen Richardson, Omaha, NE.......................... English/History
Tyler Jordan Stender....................................... Mathematics Education
Conner Thomas............................................................ Physics

Panama
Kelly Ann Prange........................ Psychology-D/Human Resource Management-D

Paxton
Sydney Nicole Gartner..................... Elementary Education/Special Education

Pleasanton
Laurel Johanna Zwiener.............................................. Accounting-D

Roseland
Cami Joy Bruckman................................................. Mathematics-HD
Brittany Renee Horton..................................... Elementary Education-D
Kristin ReNae Parr....................................... Business Administration
Kristin Irene Primm................................. Advertising/Public Relations
Shayla Nicole Trausch............................................... Psychology-D

Saint Libory
Eric Kenneth Jensen................................................. AgriBusiness

Saronville
McKayla Sue Gowen............................................. Exercise Science-D

Shelton
Tess Mackenzie Bruner.................................... Elementary Education-HD

Sidney
Tanasia Lynn Uhrig............................ Recreation and Sport Management-HD

Stratton
Heather Rae M. Faimon....................................... Elementary Education

Superior
Cassandra Joy Mohler, Superior, NE.............................. Criminal Justice

Sutton
Kristin Gale Cloet........................ Elementary Education/Special Education
Justin Lee Hultman......................................... International Studies

Trumbull
David Anthony Lambert.................................................... English

Verdigre
Chip Nathan Bartos............................................ Physical Education

Waverly
Tyler John Mertens.............................................. Criminal Justice

Western
Mariah Lee Filipi......................... Elementary Education/Special Education

Wilbur
Andrew Patrick Pryor.................... Elementary Education-HD, Magna Cum Laude

Wilcox
Matthew Kirk Nelson...................................... Construction Management

Winnetoon
Angela Marie Boggs....................................................... Biology

Wisner
Abby Jo Schantz..................................................... AgriBusiness

Wood River
Hannah Kristine Luebs Gloe.............. Elementary Education-HD, Summa Cum Laude

Wymore
Angie Jo Rickers, Wymore, NE........................ Health Systems-HD, Cum Laude

York
Jennifer Lynn Harlow...................................... Elementary Education-D
Joseph Andrew Ritzdorf................................................. Marketing

 

California

Fremont
Eric Martin Sullivan........... Business Administration/Human Resource Management

Hayward
Esmeralda Ana Lacayo..................................... Business Administration

Milpitas
Nicholas Andrew Pittsey......................................... Media Production

Victorville
Emily Jane Johnson......................................... Political Science-HD/
                                ............................ Peace, Justice and Social Change-HD, Summa Cum Laude

 

Colorado

Arvada
Tanner Austin Santarelli................................................. Biology

Bailey
Tori Teresa Horstmann............................................... Psychology-D

Bayfield
Dae Hemphill........................................... Political Science/History

Breckenridge
Evan Christof Seeling................................................. Studio Art

Castle Rock
Sara Louise Goings.................................. Advertising/Public Relations

Centennial
Molly Ann Mullervy......................................... Biology-HD, Cum Laude

Colorado Springs
Gage Hogan Axford.... Recreation and Sport Management-HD/Journalism-HD, Cum Laude
Jacob McKenzie Gilchrist................................................... Music
Taylor Don Meeske........................................ Business Administration
John Ross Roman............................................ Physical Education-HD
Nicholas Chase Strickland........................................... Broadcasting
Destiny Jenise Thielfoldt............................................. Psychology

Crook
Justin Wade Clevenger........................ Economics-D/Business Administration

Denver
Stewart Nathanael Washington.................................... Computer Science

Eads
Austin Wyatt Adamson......................................... Exercise Science-HD

Eaton
Gracie Marie Howe.................................................... Art History

Evergreen
Ryan Kenneth Valdez........................................... Criminal Justice-D

Falcon
Olivia Shae Elma Ballage.............................................. Psychology
Melissa Kay Ninemire.................................. Broadcasting-HD, Cum Laude

Fort Collins
Tyler Richard Ethan Mogilefsky...... Elementary Education-HD/Special Education-HD

Grant
Benjamin Michael Wegener........................................ Criminal Justice

Greeley
Tyler Morgan DeLaFuente.. Business Administration/Recreation and Sport Management

Highlands Ranch
Christian Philip Schneider.............................. Business Administration/
                                          ................................................. Recreation and Sport Management

Idalia
Robbie Rae Parker...................................................... Marketing

Lakewood
Taylor Rebecca Jordan....................................... Elementary Education
Cody James Vance...................................................... Psychology

Littleton
Garrett Lee Griffeth............................................ Exercise Science
Addison Woodrow Ives..... Business Administration/Recreation and Sport Management
Eleanor Gertrude Meisinger............................................... Physics

Louisville
Colton Kenneth Spearman..................... Broadcasting/Business Administration

Loveland
Haley Elizabeth Burge............................. Biochemistry/Molecular Biology
Betsy Kathryn Rodgers............................................. Health Systems

Mead
Zachary Ryan Heard....................................................... Biology

Parachute
Erin Grayce Vanderpool................................ Accounting-HD/Marketing-HD

Parker
Dalton Wade Maisen................................... Psychology/Criminal Justice

Pine
Elizabeth Lynn Hammon...................................... English-HD, Cum Laude

Westminster

Andrew Robert Clark............................ Business Administration/Economics

 

Georgia

Hiram
Emily Nichole Baudouin.............................................. Studio Art-D

Idaho

Pocatello
Megan Lee Michel.................................................. Health Systems

Kansas

Emporia
Abby Phelps............................................ English-D/Theatre Arts-HD

Fowler
Jarrett Lee Wise......................................................... Physics

Hays
Tyler Adam Rathke, Hays, KS................................... Exercise Science-D

Kensington
Blayne Donovan Bienhoff............................ Biology-D/Exercise Science-HD

Scott City
Calvin Lee Erven......................................................... Biology

New Mexico

Roswell
N. Grant Hunter................ Business Administration/Human Resource Management

South Carolina

Charleston
Stewart Mittnacht III.................................................. Biology-D

Texas

Jacksboro
Henry Kane Elenburg.............................................................................................. Business Administration

Washington

Everett
Taylor Garrett Boyce............................................ Criminal Justice

Wyoming

Alcova
Garth Marshall Ginder.................................................... History

Cheyenne
Justin Donald Roberts........................................... Criminal Justice

Gillette
Kolby Scott Matheny............................................. Criminal Justice

Utah

West Valley City
Marcus Kamaka-Lee Moe........................................... Criminal Justice

 

Bachelor of Arts – International

CUBA

Havana
Carlos Beade......................................................... Mathematics

MEXICO

Puruandiro Michoacan
Jose Eduardo Jimenez....................................... Communication Studies

NEW ZEALAND

Auckland
Thomas Christopher Leabourn-Boss, Auckland, New Zealand......... Exercise Science

 

Bachelor of Music – United States

Nebraska

Alliance
Kelli Jo Van Meter, Alliance, NE........... Voice Performance-D/Music Education-D

Blair
Kelsey Denise Lane.................................. Instrumental Music Education

Cozad
Caitlin Nicole Schmidt........................................... Music Education

Elba
Kimberly Louise Killinger..................................... Music Education-HD

Grand Island
Margaret Ann Lambie..... Flute Performance-HD/Music Education-HD, Summa Cum Laude

Gretna
Doyle Michael Hanshaw............................... Instrumental Music Education

Hastings
Christa Ann Holmberg.......... Instrumental Music Education/Saxophone Performance

Omaha
Tyler Joseph Meuret........................................ Vocal Music Education
Zachary Allen Peterson................. Collaborative Music-D/Voice Performance-D

Phillips
Amber Mae Comer............................................ Vocal Music Education

Plattsmouth
Ross Patrick Thomason....... Music Composition-HD/Voice Performance-HD, Cum Laude

Colorado

Highlands Ranch
Matthew David Seivert.................................... Strings Performance-HD/
                                     ........................................... Voice Performance-HD, Magna Cum Laude

Julesburg
Kyle Alan Bell, Julesburg, CO................... Voice Performance-D/Theatre Arts

VENEZUELA

Anaco
Karla Francis Lara............................................. Voice Performance

Mr. Bell and Mr. Thomason are also receiving Bachelor of Arts degrees.

 

Master of Arts in Teaching

Nebraska

Axtell
Tracia Elizabeth Ferguson................... Emphasis in Middle School Education/
                                          ................ Early Childhood Education/English as a Second Language Education

Hastings
Nicole Mae Schulte.......................... Emphasis in Middle School Education/
                                .......................... Early Childhood Education/English as a Second Language

Cody Tyler Weber.................................. Emphasis in Physical Education

Omaha
Patrick John White, Omaha, NE................ Emphasis in Language Arts Education

Ravenna
Drake Matthew Beranek............................. Emphasis in Physical Education

Idaho

Boise
Elizabeth Anne Ruiz, Boise, ID............... Emphasis in Middle School Education

South Dakota

Harrisburg
Natasha Jensen.. Emphasis in Language Arts Education/English as a Second Language

Texas

Fort Worth
Whit Thomas Richardson, Fort Worth, TX............ Emphasis in Physical Education

IRELAND

County Meath
Cathal Ronan Lynch................................ Emphasis in Physical Education

News Release Category: 
Hastings does that
X
Enter your Hastings College username.
Enter the password that accompanies your username.
Loading